OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy w Naszej Szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego patronką obrano Joannę Porazińską - wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 dzień września, to właśnie dzień jej urodzin.
Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Tradycją naszej szkolnej biblioteki stało się, że uczniowie należący do 7. Drużyny Starszoharcerskiej WATAHA czytają w tym dniu swoim kolegom i koleżankom.
Harcerki odwiedziły wybrane oddziały według wcześniej ustalonego harmonogramu i odczytały fragmenty książek z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży.
Zostały utworzone 3 zespoły czytające.
Zespół I utworzony przez: Julię Lepczyńską, Julię Frąckowiak, Magdalenę Kajdasz, przeczytał w klasach młodszych opowiadanie O. Lallemand O wilku, który obchodził urodziny; natomiast w klasach starszych fragment Magicznego chomika wydanego w serii Szkoła Trzęsiportków, autora B. Moor, P. Butchart.
Przedstawiciele zespołu II w osobie: Zosi Idaszak, Judyty Niemier i Mai Szyszki, przeczytali fragment serii Dziennika Cwaniaczka Jak po lodzie, autorstwa J.Kinneya.
Zespół III reprezentowany przez Jagodę Celińską, Martę Szyszkę oraz Igę Kubiak, przeczytał fragment tomu 1 Złodziej Pioruna, Rica Jordana.
Zaprezentowane utwory to nowości wydawnicze zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji czytelniczej serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domowym zaciszu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej biblioteki.
Opracowała Mariola Grajek